Vydavatelství MCU - rodina turistických webů VisitBohemia.cz, Foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Vydavatelství MCU - 6 - leporela, Foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Jiný to obrázek

O firmě

Historie

Naše podnikání začalo velice spontánně, a to v 90. letech minulého století, v atmosféře studentské revoluce v Českých Budějovicích, konkrétně v lednu 1990, pod původním názvem Hák a spol.

Činnost firmy byla založena na pouličním prodeji novin, stíracích losů, časopisů, knih a pohlednic. O rok později se firma stěhovala do svého prvního kamenného obchodu v menze Jihočeské university, kde pod názvem „es centrum“ otevřela knihkupectví se zaměřením na studentská skripta, odbornou a krásnou literaturu.

V lednu 1991 se firma transformuje do společnosti s ručením omezeným UNIOS CB, spol. s r. o. (Universitní obchodní společnost České Budějovice). Další rozvoj firmy je již plně směřován do oblastí obchodu a služeb cestovního ruchu. Firma postupně otevírá síť turistických obchodů na jihočeských hradech a zámcích (Český Krumlov, Hluboká, Rožmberk, Třeboň a Jindřichův Hradec), přesouvá své sídlo do Českého Krumlova (Soukenická 43) a zároveň vydává pro své obchody první nedostatkové zboží: průvodce, pohlednice, leporela a kalendáře. V roce 1996 otevírá na prvním zámeckém nádvoří v Českém Krumlově Zámecké informační centrum s internetovou kavárnou. V letech 2003 - 2006 otevírá ještě Infocentrum v Hluboké nad Vltavou. Od roku 2006 firma buduje síť ubytování v Českém Krumlově (Zámecká apartmá a Travellers hostel).

Současnost

Od roku 2001 začala společnost UNIOS CB postupně zakládat své dceřiné společnosti (vydavatelství a velkoobchod) a fakticky oddělovat svou činnost od samostatných obchodních společností. Dnes zaměstnává 12 stálých zaměstnanců a řadu sezónních brigádníků.

Velkoobchod přesídlil do Prahy, kde začíná fungovat společnost pod názvem MCU Praha s.r.o., dnes Velkoobchod MCU s.r.o., a vydavatelství pod názvem Vydavatelství MCU s.r.o. se stěhuje do tiskárny Typodesign v Českých Budějovicích. Od roku 2012 sídlí vydavatelství i velkoobchod v českokrumlovské tiskárně Vyšehrad. Od 1. 7. 2017 otevíráme v Českém Krumlově nové skladové a administrativní prostory na adrese Chvalšinská 242. Obě firmy zaměstnávají 16 stálých zaměstnanců a řadu externistů, své zastoupení mají rovněž v Praze.

Hlavním výrobním programem vydavatelství jsou výrobky a produkty převážně domácího cestovního ruchu, které propagují Českou republiku: vícejazyčné mapové průvodce a brožury, fotografické knihy, cestopisy, kuchařky, pohádky, mapy, atlasy, pohlednice, kalendáře, leporela, turistické magnety apod. Důležitou činností vydavatelství jsou kompletní dodávky propagačních tiskovin pro jiné společnosti, organizace a instituce.

Firma dále provozuje v jižních Čechách rozsáhlý mapový informační systém (venkovní turistické mapy). Mezi nejnovější aktivity společnosti patří tvorba a správa turistických portálů VisitBohemia.cz a propagační výstavy velkoformátových fotografií.

Budoucnost

je vždycky nejistá... Ale i přes tuto historií prověřenou pravdu je cestovní ruch, ve kterém řadu let podnikáme, zřejmě dobrou volbou i pro naši budoucnost. Věříme svým schopnostem a vizím, které se pokoušíme co nejlépe realizovat. Věříme, že příjezdový i domácí cestovní ruch je dlouhodobě nejperspektivnějším odvětvím českého hospodářství.